غدیریان

اولین شراره های آتش کین دشمن در کناره غدیر تولد یافت.

غدیریان

اولین شراره های آتش کین دشمن در کناره غدیر تولد یافت.

Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/
غدیریان

آن زمان که علی (ع) بر ساقه بازوان پیامبر شکفت، دانه های خشم در خاک دل دشمن، سرباز کرد.
پیامبر، شاید سخن تازه ای نگفت، سرّ مکنونی را فاش نکرد و راز سر به مهری را نگشود.
آنچه را که به رمز و کنایه در اینجا و آنجا فرموده بود با جامهای شفاف صراحت به گوش تک تک مردمان ریخت، همه مردمان.
و این برای دشمن سنگین بود و شکننده.
ممکن بود«انت منّی بمنرلة هرون من موسی الا انّه لانبی بعدی» را که همه کس نشنیده بود، به تعبیری دیگرگونه قلب کرد.

شریعتی: اگر صلح امام حسن(ع) و قیام امام حسین(ع) نبود از اسلام اثری باقی نمی ماند

جلسه دوم کمسیون سیره فردی و خانوادگی امام حسن(ع) پیش از ظهر دیروز دوشنبه ـ 2 تیرماه ـ در مجتمع آدینه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ جلسه دوم کمسیون سیره فردی و خانوادگی امام حسن(ع) پیش از ظهر دیروز دوشنبه ـ 2 تیرماه ـ در مجتمع آدینه برگزار شد.

«حسین الدیرانی» از کشور استرالیا که با مقاله «الإمام الحسن (ع)؛ ظلمه أعداؤه و ظلمه التاریخ و المورّخون» در کنگره سبط النبی(ص) شرکت کرده است بعد از قرائت اشعاری در وصف امام حسن(ع) گفت: اکثر صحابه امام حسن(ع) به خاطر دنیا به طرف معاویه رفتند و امام حسن(ع) مجبور به صلح شدند و صلح برای ایشان از شهادت سخت تر بود.

وی افزود: بعد از صلح، نسبت های ناروا و تهمت به امام حسن(ع) روا می داشتند و صبر کردن امام حسن(ع) بر این ناملایمتی ها سخت تر از جنگ و ستیزه بود و این را تاریخ خوب درک نکرده است.

«مریم رقیه مرهل» از آرژانتین که موضوع مقاله وی «الحیاة الفردیة و الإجتماعیة للإمام الحسن(ع)» بود با تشریح فرازهایی از زندگانی امام حسن(ع) اظهار داشت: امام حسن(ع) به خاطر عدم خونریزی بین مسلمانان صلح کرد و بعد از صلح در خدمت تبلیغ دین اسلام و تبیین اخلاق در جامعه بود.

دکتر علیرضا واسعی در ارزیابی مقاله خانم مرهل گفت: اینکه خانم مرهل اشاره کردند که بین زمانه امام حسن(ع) و امام حسین(ع) تفاوت وجود دارد نکته صحیح و به جایی است معاویه خود را دیندار نشان می داد ولی یزید علنا کارهای خلاف انجام می داد اگر امام حسن(ع) قیام می کرد خون ایشان از بین می رفت و می گفتند امام حسن(ع) یاغی است.

وی افزود: معاویه کاغذ سفیدی به امام حسن(ع) داد و گفت هر چیزی که می خواهی در مورد معاهده بنویس بعد از نوشتن معاهده، معاویه در نخیله در نزدیکی کوفه همه شرایط را زیر پا گذاشت.

«حجت الاسلام و المسلمین محمدباقر شریعتی سبزواری» که در کنگره بین المللی سبط النبی(ص) با مقاله «تجلی قدرت، صلابت و شهامت امام مجتبی(ع)» در مناظره شرکت کرده بود در بیان ارائه مقاله خود گفت: اگر صلح امام حسن(ع) و قیام امام حسین(ع) نبود از اسلام اثری باقی نمی ماند.

وی خاطرنشان کرد: معاویه و دوستان او، امام حسن(ع) را از مدینه به شام احضار کردند تا به ایشان تهمت و افتراء بزنند اما امام حسن(ع) حقیقت را بیان کردند.

وی تاکید کرد: امام حسن(ع) با جدال احسن و با بیان حقیقت، معاویه و یاران او را چنان مفتضح کرد که معاویه به یاران خود گفت: «مگر من نگفتم او را احضار نکنید، او ما را مفتضح می کند».

دکتر واسعی در ارزیابی مقاله حجت الاسلام شریعتی اظهار داشت: در متون اسلامی «مراء» نهی شده است مراء برای کشف حقیقت نیست برای تخریب شخصیت است و مجادله ای ارزشمند است که باللتی هی احسن و در پی شناخت حق و حقیقت باشد.

  • مریم سادات خطیبی

شریعتی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی